Halka w 15 minut by Rai

Tiulowa halka w 15 minut

 

foto 1

Szybki i prosty tutorial na halkę z tiulu. Do jej wykonania nie potrzeba maszyny do szycia a cały proces zajmie jedynie kwadrans 😀

Potrzebne będą:

-tiul

-wstążka

-nożyczki

-igła, nici i kilka szpilek

1)Podstawowa sprawa to wybranie odpowiedniego materiału i jego ilości. Im sztywniejszy tiul tym mocniej halka będzie „stać”.  Wyliczenie ile materiału potrzeba na spódnicę z koła spędza niektórym sen z powiek więc jeśli nie jesteście pewni jak to policzyć, możecie skorzystać z internetowych przeliczników np. www.circleskirtpattern.com (pamiętajcie o przeliczeniu cali na centymetry!) lub https://www.easycalculation.com/other/circle-skirt-calculator.php

Ja postanowiłam wykorzystać cały zalegający mi tiul(około 2m) więc moja halka ma cztery warstwy.Kiedy już obliczymy ile potrzeba nam materiału, możemy zacząć pracę! Dla mnie zdecydowanie najłatwiej jest złożyć materiał na pół po przekątnej – dzięki temu mogę wyrysować połowę koła i wyciąć od razu całość.foto 2

2) Zaczynam zawsze od wyrysowania koła na talię i od jego brzegów odmierzam następnie długość spódnicy. Warstwy materiału można spiąć szpilkami żeby na pewno nic się nie poprzesuwało w czasie wycinania.

foto 3

3) Połowa koła narysowana? Świetnie! Czas wycinać 😀

foto 4

4)Nasze środkowe kółko ma obwód odpowiadający talii więc aby móc zakładać halkę, musimy powiększyć otwór. Z jednej strony rozcinamy materiał na długość 10-15cm (tak aby udało nam się ją założyć bez problemów).

foto 5

5)Czas na zabezpieczenie brzegów! Obszywamy je wstążką, dodatkowo zostawiając sobie luźny kawałek by móc nim zawiązać halkę.

foto 6foto 7

6)Gotowe!

Sami zobaczcie jak dodanie halki diametralnie zmienia wygląd spódnicy:

foto 8
Tym samym sposobem możecie zrobić tiulową spódnicę do noszenia codziennego , niekoniecznie jako halkę. Świetnym pomysłem jest wtedy wykorzystanie warstw tiulu o różnych kolorach i długościach.

 

Alternatywą do wiązania wstążką jest wszycie gumki w halkę: wtedy wewnętrzne koło musi być większe (mniej więcej takie jak obwód w biodrach) i nie rozcinamy dodatkowo materiału. Pasek z gumki o szerokości takiej jak nasz obwód w talii doszywamy do wewnętrznego koła – jako, że jest ono większe niż gumka w czasie przyszywania trzeba będzie ją naciągnąć.

Opracowała: CosplayRai