Krynolina – sposób wykorzystania by Chester

Krynolina – sposób wykorzystania by Chester

Ze względu na duże zainteresowanie i różne pytania dotyczące tego dodatku, postanowiłam wykorzystać chwilę i przygotować dla was krótki przewodnik o tym jak posługiwać się tym cudem.

Krótkim słowem wstępu oryginalna nazwa tego typu usztywnienia wzięła się z pierwotnego sposobu wyrabiania jej, czyli korzystania z usztywnionego końskiego włosia. Krynolina jest niezwykle elastyczna, dzięki rodzajowi splotu. Na dzień dzisiejszy wykorzystuje się ją do strojów tanecznych, żeby uzyskać wielkie i fantazyjne falbany. Jest czymś w rodzaju wewnętrznego wspornika dla konstrukcji danego elementu. Mimo, że ma jedno zastosowanie, można ja wykorzystywać w wielu elementach- wykończenie płaszczy, flag, sukni balowych (żeby ładnie wyeksponować co jest na sukni) etc. etc.Jest kilka firm pasmanteryjnych oferujących ten typ taśmy wzmacniającej, ale ja bardzo zachwalam ten sklep

PIERWSZY SPOSÓB

1)Wykorzystywany głównie w spódnicach z koła dla nadania ładniejszego i pełniejszego kształtu. Minusem jest niestety to, że krynolina jest widoczna, ale na szczęście mamy multum kolorów, które możemy wykorzystać do naszego stroju

1

 

2) Niezależnie od metody potrzebujemy:

-Materiału zasadniczego- ze względu na to, że pokazuję wam tylko metodę, w obu sposobach skorzystam z paska materiału

-krynoliny- akurat w tym przypadku mam o dyspozycji najcieńszą, która ma siłę nośną odpowiednią dla siebie, czyli 1,5 cm , ale istnieją grubości do 15 cm. Krynoliny powyżej 7 cm posiadają przy jednej stronie sznurek służący do modelowania tego jak taśma ma się układać razem z wyrobem.

-szpilki

-nitka w tym samym kolorze co materiał zasadniczy

2

 

3) Zaczynamy od tego, że krynolinę przyszywamy do LEWEJ strony materiału przy samym brzegu.

Ja korzystam z rożnych kolorów, żebyście widzieli jak wszystko współpracuje ze sobą.

3

 

4)Kiedy taśma jest już przyszyta- czas na prasowanie. Podwijamy materiał na lewej stronie, tak żeby cała taśma była schowana.

Tu mamy prawą stroną zaszpilkowaną i przygotowaną do prasowania…

4

 

5)… a tu lewą. Ułatwieniem jest fakt, że w związku z tym, że przyszywacie taśmę przy samym brzegu, materiał będzie się zaginał równo przy samej krynolinie. Tylko pamiętajcie- powoli i bez pośpiechu! Wszystko musi być równo i prosto założone inaczej będzie wdać dość mocno przeszycie.

5

 

6) Kiedy materiał jest już zaprasowany, możemy wszystko zamocować. Szef, który jest po prawej stronie jest mocowany proporcjonalnie do wielkości taśmy. Ja lubię go mocować w odległości 0,5 cm w stosunku do końca taśmy. Przy większych rozmiarach krynoliny przeszywa się na lewej stronie żeby widzieć gdzie kończy się taśma. Tu akurat wystarczy trochę matematyki i wiem, że szew musi być na wysokości 1 cm.

I znowu – powoli i cierpliwie

6

 

7) Ostatni etap to już wasza fantazja i to jak układacie falbany. Pamiętajcie o prostej zasadzie- im więcej materiału tym spódnica będzie bardziej falbaniasta. Możecie robić zaszewki jak wam się podoba.Może być tak…

7

 

8) …a może też być i tak. Ilu ludzi tyle rozwiązań.

8

 

DRUGI SPOSÓB

1) Wykorzystywany głównie przy robieniu falban ze względu na małe powierzchnie materiału. Polega na wszyciu taśmy w środek elementu.

Oczywiście można go wykorzystywać w przypadku robienia spódnic i innych większych elementów, ale to już zależy od czasu, chęci i zasobności portfel

9

 

2) Zaczynamy trochę na opak, bo od punktu, który poprzednio był po wszyciu taśmy, czyli składamy pasek materiału o pożądanych wymiarach na pół…

10

 

3) …i zaprasowujemy. Oczywiście przy wykrawaniu pasków musimy pamiętać o podwojeniu ilości materiału który potrzebujemy na pasek

11

OCZYWIŚCIE można ominąć ten punkt i przejść od razu do wszycia taśmy na środku, ale dzięki temu dostajemy już wyznaczony i równy środek falbany.

12

4) Kiedy mamy już zaprasowany dobrze pasek, rozkładamy go i po LEWEJ stronie zaprasowania przyszywamy taśmę.

13

 

5) Kiedy taśma jest już przyszyta do lewej strony, zamykamy pasek, zaprasowujemy i zaszywamy wszystko.

Ze względu na to, że tu nie widać taśmy, najlepiej po zaprasowaniu rozłożyć sobie falbanę ina lewej stronie zaznaczyć linię, którą trzeba przeszyć.

14

 

6) Na koniec, podobnie jak w pierwszym sposobie, upinamy falbany jak nam pasuje.

15

 

Do zbierania falban można wykorzystać różne metody- ręcznie, z użyciem gumki, albo też taśmy do firan. Oczywiście wszystko zależy od projektu.

 

Chester