Tutorial – tarcza sferyczna

Dzis kolejny tutorial. Rav’s Garage razem wraz z moim kolegą Oskarem, zajęli się zrobieniem sferycznej tarczy do jego kostiumu Kapitana Ameryki. Postaramy się przedstawić wam wszystkie kroki, abyście mogli zrobić taką tarczę sami.

Pierwsza i najważniejsza rzecz: kupujemy satelitę.

Satelita musi mieć najbardziej okrągłe wymiary jak to możliwe(ciężko znaleźć okrągłą satelitę, większość to owale i trzeba się trochę naszukać). Gdy posiadamy już satelitę należy zaszpachlować w niej fabryczne otwory.

Następnie na talerz satelitarny nakładamy rozdzielacz.

Może być on w postaci płynnej lub sprayu. Kolejnym krokiem jest ustalenie średnicy jaką będzie miała nasza tarcza.

Po znalezieniu odpowiedniego wymiaru wycinamy z włókna szklanego kółka i zaczynamy za pomocą żywicy laminować naszą tarczę. Laminowanie polega na wykładaniu włókna szklanego w satelicie po czym zalewaniu tego żywicą.

Żywicy ma być tyle, aby wsiąknęła ona we włókno, nie tyle, żeby włókno w niej pływało. Dajemy ok. 5 warstw włókna szklanego i żywicy. Po przeschnięciu wydobywamy z formy naszą tarczę!

Na tym moja pomoc się kończy. Oskar będzie wszystkie detale sam już kończył. Mam nadzieję, że ktoś z was skorzysta z tej techniki, bo zrobiona tak tarcza jest na tyle wytrzymała, że można na niej spokojnie stać. Powodzenia!

Autor: Rav’s Garage